Seçmenden ‘sandık’ göçü

ALEYNA SEVİM İstanbul  – Bir firma görevlisi, tüm şubelerinde aynı yoğunluğun yaşandığını ifade ederek, “Seçim için İstanbul’dan giden de İstanbul’a gelen de artmaya başladı. Yolculuk talepleri artınca ek seferler koyduk” dedi. Başka bir firma yetkilisi de de “Bayram öncesi yoğunluğuna bir de yerel seçim yoğunluğu eklendi. Şu an otobüslerimizde yer kalmadı” diye konuştu. 

Maliyetler bilete yansıdı 

Bazı firmalar ise maaliyetlerin arttığını belirterek ek sefer koyamadığını belirti. Firma çalışanı “Ben talep yoğunluğuna rağmen ek sefer koyamadım maalesef. Çünkü maliyetler çok yükseldi. Bayramdan önce daha ucuza bilet almak isteyenler oluyor. Bir de haftasonu seçim yoğunluğu buna eklendi ama biz maliyetten ötürü yetişemiyoruz” ifadalerini kullandı. 

Büyük firmaların ek seferler koyduğunu ve fiyatları artırdığını vurgulayan görevli “Büyük firmalar kadar fazla ek sefer koyamasak da elimizde geleni yaptık. Bunun yanı sıra ek sefer koyan büyük otobüs firmaları fiyatlarını da artırdı. 500 lira olan bilet fiyatlarını 800 lira yaparak ek sefer koydular” dedi. 

‘Biletler uçak fiyatına eşdeğer’

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım ise, geçmiş seçimlere kıyasla çok fazla hareket olmadığını belirtti. Buna rağmen bayramın da etkisiyle otobüslerin dolduğunu aktaran Yıldırım, “Ramazan içerisinde, yüz de 50’ye yakın indirim yapanlar vardı. Normal fiyata geri döndüklerinde, zam gibi görünüyor ama öyle bir zam yok. Ancak, bayram süresi içinde yüzde 20 ila 30 arasında bir zam var. İstanbul – Trabzon bilet fiyatı 1300 lira, uçak fiyatına eşdeğer. Çünkü akaryakıt ve maliyet durmadan artıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x